Order-of-Go

Order-of-go for Riders & Horses in the €500,000 Rolex Grand Prix of Dinard CSI 5*

2019.08.04.99.99 Dinard CSI 5 Rolex GP Order-of-Go JID
Dinard, France – August 04, 2019 – It’s showtime for some of the best showjumpers in the world to gallop for the gold in the €500,000 Rolex Grand Prix of Dinard CSI 5*.
The list of participants includes the likes of current world number one Steve Guerdat (SUI), fellow countryman and world number three Martin Fuchs (SUI), number four Daniel Deusser (GER) and former number one and current eighth-ranked rider in the world, Kent Farrington (USA) as well as Kevin Staut (FRA), Rodrigo Pessoa (BRA) and several other champions of the sport.
The order-of-go for the combinations in the feature class, the grand finale at Jumping International de Dinard CSI 5* is the following:
1) Karim Elzoghby (EGY) & Amelia
2) Quentin Judge (USA) & HH Conrad
3) Felicie Bertrand (FRA) & Sultane des Ibis
4) Rodrigo Pessoa (BRA) & Quality FZ
5) Alexis Deroubaix (FRA) & Timon d’Aure
6) Kristen Vanderveen (USA) & Bull Run’s Risen
7) Francisco Pasquel (MEX) & Coronado
8) Daniel Deusser (GER) & Scuderia 1918 Tobago Z
9) Federico Fernandez (MEX) & Davidoff
10) Luca Maria Moneta (ITA) & Centimo 7
11) Benoît Cernin (FRA) & Uitlanders du Ter
12) Katherine Dinan (USA) & Brego R’N B
13) Carlos Hank Guerreiro (MEX) & H5 Just the Music
14) Beat Mandli (SUI) & Dsarie
15) Fernando Martinez Sommer (MEX) & Cor Bakker
16) Martin Fuchs (SUI) & Clooney 51
17) Paola Amilibia (ESP) & Julieta
18) Marc Dilasser (FRA) & Arioto
19) Edward Levy (FRA) & Drag du Buisson Z
20) Zoe Conter (BEL) & Davidoff de Lassus
21) Douglas Lindelow (SWE) & Cheldon
22) Emanuele Gaudiano (ITA) & Chalou
23) Tim Wilks (CAN) & Knock Out van’T Paradijs
24) Mohamed Taher Zeyada (EGY) & Vizalaty
25) Mathieu Billot (FRA) & Quel Filou
26) Eduardo Sanchez Navarro (MEX) & Sicanta
27) Pénélope Leprevost (FRA) & Vancouver de Lanlore
28) Gregory Wathelet (BEL) & Iron Man van de Padenborre
29) Max Thirouin (FRA) & Utopie Villelongue
30) Pedro Junqueira Muylaert (BRA) & C’Est Dorijke
31) Karen Polle (JPN) & With Wings
32) Rik Hemeryck (BEL) & Ulyss Morinda
33) Wael Mahgary (EGY) & Crocket W
34) Henrik von Eckermann (SWE) & Best Boy 2
35) Emeric George (FRA) & Chopin des Hayettes
36) Nicolas Delmotte (FRA) & Urvoso du Roch
37) Billy Twomey (IRL) & Chat Botte E.D.
38) Kent Farrington (USA) & Jasper
39) Kevin Staut (FRA) & Urhelia Lutterbach
40) Lorenzo de Luca (ITA) & Soory de L’Hallali
41) Steve Guerdat (SUI) & Alamo
42) Abdel Said (EGY) & Arpege du Ru
43) Laura Renwick (GBR) & Dublin V
44) Tony Cadet (FRA) & Uppsala del Caballero
45) Daniel Bluman (ISR) & Sancha LS
46) Nicola Philippaerts (BEL) & Camargo 2
The class is set to start at 14:30 local (Dinard time), 08:30 EST (New York time).
Live Streaming:
Source: World Sport Timing
Photo: © Jumping de Dinard